سیم بندی ماژول پرده هوشمند

7 فروردین 1397
smarthome-PAN09-6

برای راه اندازی یک پرده، کرکره برقی، پنجره برقی و . . . در یک خانه هوشمند نیاز به یک ماژول موتور یا پرده برقی می باشد. این ماژول وظیفه دریافت فرامین از مرکز کنترل خانه هوشمند و روشن کردن موتور را با کمک خروجی های خود دارد. با کمک این ماژول می توان همانند ماژول روشنایی هوشمند، از کلیدهای سنتی نیز برای باز و بسته کردن پرده های برقی استفاده نمود، همانطور که پیش تر نیز بیان کرده بودیم از فواید اصلی پروتکل خانه هوشمند ZWAVE ارتباط ساده آن با سیم کشی سنتی و کلیدهای سنتی می باشد که از کلیدهای سنتی در خانه هوشمند ZWAVE به راحتی استفاده می شود. پس همانطور که بیان شد برای راه اندازی پرده هوشمند یا کرکره برقی هوشمند در خانه هوشمند به اقلام زیر نیاز داریم.

smarthome-PAN08-1

مرحله اول :  راه اندازی ماژول پرده هوشمند

برای راه اندازی ماژول پرده برقی خانه هوشمند می بایست برق ورودی این ماژول را تامین نمود. در اولین قدم از فاز ورودی محافظت شده توسط کلید مینیاتوری B10 ، به کلید بالا و پایین پرده برقی یا درب اتوماتیک یا پنجره برقی اتصال برقرار نموده و از همین فاز نیز به ماژول هوشمند پرده برقی نیز اتصال برقرار می شود. همانطور که در ماژول روشنایی نیز شرح داده شد، برای راه اندازی ماژول نیاز به نول نیز می باشد که نول ماژول نیز متصل می گردد.

smarthome-PAN08-2

 برای راه اندازی موتور کرکره برقی یا پرده هوشمند بایستی تامین نول نمود، لذا از نول ورودی ماژول برای موتور پرده برقی نیز انشعابی می گیریم.

smarthome-PAN08-3

 مرحله دوم  :  جهت بالای پرده برقی

برای راه اندازی موتور در جهت بالا، یا باز کردن کرکره برقی یا پرده هوشمند بایستی موتور را در یک جهت به حرکت در آورد. برای این هدف از خروجی ماژول به یک جهت موتور ارتباط برقرار نموده و شستی دستی رو به بالا که متناظر با این خروجی موتور می باشد را نیز به ماژول  همانند تصویر زیر متصل می کنیم.

smarthome-PAN08-4

مرحله سوم  :  جهت پایین پرده برقی

همانطور که در مرحله دوم جهت بالای پرده برقی را راه اندازی نمودیم، در این مرحله نیز باید به پایه دیگر موتور فاز وصل نموده تا موتور درجهت دیگری به چرخش درآید، لذا از خروجی دیگر ماژول برای سیم دیگر موتور اتصال برقرار نموده و برای شستی دستی نیز طبق تصویر زیر ارتباط متناظر آن را با ماژول برقرار می کنیم.

smarthome-PAN08-5

 مرحله چهارم  :  نصب سیستم ارت موتور

اکثر موتورهای 220 ولت  پرده برقی یا کرکره هوشمند موجود در بازار 4 سیمه بوده که شامل یک سیم نول، فاز چپگرد، فاز راستگرد و ارت می باشند. در مرحله دوم و سوم سه سیم موتور ما سیم بندی شدند و در مرحله آخر فقط  کافیست تا سیم ارت موتور مانند تصویر زیر متصل گردد.

smarthome-PAN08-6

پس از طی کردن مراحل بالا به راحتی توانسته اید سیم بندی خانه هوشمند را برای  راه اندازی کرکره برقی یا پرده هوشمند توسط یک شستی بالا و پایین دستی انجام دهید، اگر همه چیز به درستی انجام شده باشد، چراغ داخلی ماژول روشن شده است و شما با اضافه کردن ماژول پرده برقی یا کرکره هوشمند به مرکز کنترل خانه هوشمند به موتور کرکره یا پرده برقی فرمان ارسال نمایید. پس از سیم بندی نوبت به اضافه کردن ماژول به مرکز کنترل اصلی خانه هوشمند ZWAVE میرسد که در آموزشهای بعدی اتاق آموزش پارسیس الکترونیک به آن پرداخته خواهد شد.

مقاله‌های مشابه

با دوربین لامپی چرخشی آشنا شویم

با دوربین لامپی چرخشی آشنا شویم

همان طور که از اسم آن پیداست دوربین چرخشی لامپی شبیه به یک لامپ است و این امکان را به شما میدهد تا بدون نیاز به نصاب و تنها با متصل کردن آن به سرپیچ لامپ بتوانید تصاویر محدوده ی مد نظر خود را به صورت 360 درجه دریافت کنید. وقتی می گوییم 360 درجه بدین معنی است که با...

بیشتر بخوانید
آشنایی با جک سوپر لایف

آشنایی با جک سوپر لایف

یکی از جکهای پارکینگی ساخت ایران که به تازگی به بازار عرضه شده است جک سوپر لایف می باشد. این جک از تکنولوژی ایتالیا بهره برده و با کیفیت رقابتی در ایران تولید می شود.

بیشتر بخوانید
دوربین وارملایت چیست

دوربین وارملایت چیست

دوربین وارملایت دوربین مداربسته ای است که در شب ها برخلاف دوربینهای مداربسته معمولی تصویر سیاه و سفید ندارد و تصویر رنگی در شب مهیا می کند.

بیشتر بخوانید

شما هم به جمع ۱۰,۰۰۰ مشترک خبرنامه‌ پارسیس الکترونیک بپیونید

instagram-parsys

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *