آموزش نصب NVR و دوربین IP

نصب دوربین IP - پارسیس

و با کمی افزایش آگاهی خود می توانید به راحتی نصب دوربینهای شبکه را نیز به حیطه فعالیتهای خود اضافه نمایید.

قبل از شروع مطلب باید تعریف برخی از المانهای اساسی دوربین شبکه یا در کل ساختار شبکه را با هم بررسی نماییم.

IP چیست؟

IP مخفف عبارت Internet Protocol addressکه آن را به اختصار آی پی یا آی پی آدرس می گویند آدرس های پروتکل اینترنت است که به صورت یک سری اعداد باقاعده به هر وسیله ای (به طور مثال سرورها، دوربین های مداربسته، ان وی آر، دستگاه های تلفن همراه و…) که به شبکه (Network) متصل شود اختصاص داده می شود، IP  در واقع یک شماره شناسایی یکتا برای برقراری یک ارتباط تحت شبکه است که با آن دستگاه های مختلف از شناسایی می شوند تا با این شماره در داخل شبکه صدا شوند. آی پی آدرسها در دو نسخه IPV4  وIPV6  دسته بندی می شوند که ما در این مقاله زیاد به آن نخواهیم پرداخت چون در بحث راه اندازی دوربین مدار بسته تحت شبکه ساده، نیاز به وارد شدن عمیق در مبحث شبکه نخواهد بود.

Default Gateway چیست؟

در شبکه ها برای هدایت بسته های ارسالی توسط TCP/IP از Default Gateway استفاده میشود. به طور مثال اگر در شبکه ای سیستمی به اینترنت متصل است و اینترنت را به اشتراک گذاشته کاربرانی که میخواهند از اینترنت استفاده کننید بایستی Default Gateway  خود را IP آن سیستمی قرار دهند که به اینترنت متصل است تا بتوانند از اینترنت استفاده کنند. دریک شبکه می تونید GateWay های متعددی داشته باشید و یکی از آنها به صورت پیش فرض انتخاب کنید.

Subnet mask چیست؟

بحث ساب نت مبحث پیچیده ای می باشد که برای توصیف آن نیاز به مطالعه مطالب تخصصی شبکه می باشد، ولی اگر بخواهیم آن را به زبان ساده تر بیان کنیم، آدرس ip از دو قسمت كلا تشكيل شده يد  host id & network id و ساب نت ماسك براي ما مشخص مي كنه كه از كجا تا كجاي آدرس آي پي مربوطه به هاست و از كجا تا كجا مربوط ميشه به شبکه . حالا اين موضوع به چه درد ميخوره ؟ اين به كامپيوتر كمك مي كنه كه در مورد مقصد بسته ارسالي اش تصميم بگيره! اگر كامپيوتر مقصد توي همين سازمان و همين شبكه است مستقيم ارسال ميشه براش و گرنه اون بسته به گيت وي و روتر مربوطه ارسال ميشه و از اون طريق به مقصد مي رسه .درمبحث دوربین مداربسته درنظر داشته باشید که دراکثرپروژه های بزرگ آدرس ساب نت را بایستی از ادمین شبکه پرسید ودرشبکه های کوچک بر روی عدد 255.255.255.0 تنظیم می گردد.

سوییچ شبکه چیست؟Switch

سوئیچ شبکه به ابزاری گفته می شود که می تواند چند سخت افزار را که در یک محل هستند از جمله: کامپیوتر، پرینتر و سرور شبکه را به هم متصل کند و شبکه ای همراه با منابع مشترک ایجاد کند. سوئیچ از جمله مبانی شبکه است که به عنوان یک کنترلر نیز  می تواند عمل کند. سوئیچ شبکه برای سایر ابزارها شرایطی فراهم می کند که باهم اطلاعات را به اشتراک بگذارند و حرف بزنند.

روتر چیست؟ Router

روتر (Router) یک دستگاه الکترونیکی کوچک است که چندین شبکه کامپیوتری را از طریق اتصالات سیمی یا بدون سیم (wireless) به یکدیگر متصل می‌کند و با استفاده از آن‌ها می‌توان بسته‌ها را بین شبکه‌های مختلف ارسال و دریافت کرد

هاب چیست؟Hub

هاب وسیله‌ای است که چندین رایانه را در یک شبکه‌ی محلی به یکدیگر متصل می‌کند. هر یک از اطلاعاتی که در شبکه رد و بدل می‌شود، به تمام پورت‌های هاب که سوی دیگر آن وسیله‌ای دیگر قرار دارد، ارسال می‌شود.

 تفاوت هاب، روتر و سوییچ چیست؟

سوئیچ برخلاف هاب، می‌تواند بین رایانه‌های مختلف در شبکه فرق قایل شود. سوئیچ‌ها قادرند با استفاده از مک آدرس رایانه‌ها و ابزارهای متصل روی شبکه، مشخص کنند که هر ابزار به چه پورتی متصل شده است. بسته‌های ارسالی در شبکه حاوی آدرس‌هایی هستند که مقصد را نشان می‌دهد. روترها با استفاده از این آدرس، بسته‌ی مورد نظر را به مقصد می‌رسانند. روتر زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که شبکه‌ی داخلی به شبکه‌ی گسترده‌تری متصل شده باشد.

DHCP چیست؟

پروتکل DHCP  مخفف Dynamic Host Configuration Protocol، نوعی از پروتکل برای پیکربندی هاست به‌طور پویا است که به هر دستگاه موجود در شبکه، یک آدرس IP اختصاص می‌دهد. DHCP نه تنها اختصاص‌دهنده‌ی آی‌پی آدرس است، بلکه مدیریت پیکربندی شبکه برای subnet mask ،default Gateway و سرویس DNS نیز برعهده‌ی این پروتکل است. وجود DHCP در شبکه برای تشخیص تعداد دستگاه‌هایی که می‌تواند به شبکه متصل باشد، ضروری است. با ورود هر دستگاه به شبکه لازم است فورا یک آدرس IP به آن اختصاص یابد، طوری که با سایر IP های موجود در شبکه تداخل نداشته باشد.

با چند مبحث اصلی شبکه که به آنها نیاز اساسی خواهیم داشت بصورت خیلی ابتدایی و ساده آشنا شدیم در طول مبحث متوجه خواهید شد که به هرکدام از این مبحث ها چه زمانی نیاز خواهیم داشت. حال بر میگردیم به موضوع اصلی مقاله خود یعنی دوربین مداربسته تحت شبکه، برای این مهم بایستی ابتدا ساختار ضبط تصاویر خود را مشخص کنیم و آموزش هر کدام را جداگانه مطاله کنیم.

شیوه های ضبط تصویر دوربین مداربسته تحت شبکه

ویدئو سرورها

در ویدئو سرورها، همانگونه که از اسم آن پیداست وظیفه ضبط تصاویر دوربین مداربسته را بر عهده نرم افزارهای اختصاصی این موضوع قرار می دهیم که این نرم افزارها بر روی سرورهایی با مشخصات فنی مختلف نصب خواهند شد و تصاویر دوربینهای شبکه را از طریق سوییچ دریافت خواهند نمود.

دستگاههای ضبط کننده تحت شبکه NVR ان وی آر ها

در این دستگاهها دیگر نیازی به سرور و نرم افزار نبوده و دستگاهها مانند DVR های قدیمی مستقیم تصویر را توسط کابل از دوربینها دریافت می کنند وبر روی هارد ذخیره می نمایند. البته در دوربینهای شبکه تصاویر از طریق یک سوییچ یا هاب جمع شده و از طریق یک کابل به ان وی آر متصل می شوند. ان وی آر ها مانند دی وی آرها دارای تعداد کانالهای مشخص 4، 8، 16، 32 هستند.که در این شیوه بیشتر برای پروژه های کوچکتر از ان وی آر ها استفاده می شود.

نصب دوربین مداربسته تحت شبکه

برای راه اندازی دوربین مداربسته همانگونه که در فیلم آموزشی شرح داده شده است تنها کافی است شما دوربینها را از طریق کابل شبکه (آموزش سوکت زدن کابل شبکه) به سوییچ متصل نموده و سپس سوییچ را با یک کابل به ان وی آر متصل نمایید. پس از اتصال کابل دوربینها و برقراری شبکه بین آنها و دستگاه ان وی آرتنها کافی است آدرس دوربینها را به ان وی آر معرفی نماییم.

راه اندازی دوربین مداربسته تحت شبکه

برای راه اندازی ان وی آر و ارتباط بین دوربینها نیاز است که ما IP آدرس دوربینها را داشته باشیم، یا آنها را پیدا کنیم یا IP آدرس آنها را به آدرس مورد نظر خودمان تغییر دهیم. هر دوربین شبکه دارای IP آدرس دیفالت خواهد بود که در دفترچه راهنمای دوربین خریداری شده از پارسیس الکترونیک قرار خواهد داشت. اما با وجود این ما نمی توانیم به طور مثال IP آدرس مشابه در ان وی آر خود داشته باشیم، برای راحتی نصابان بیشتر کمپانی های تولید کننده ان وی آر قابلیتی را در دستگاههای خود اضافه نموده اند که می توانددوربینهای متصل به ان وی آر را پیدا کندو IP آنها را به رنج مورد نظر ما تغییردهد که شما می توانید با مشاهده فیلم زیر به راحتی این فرآیند را مشاهده نمایید.

برای مشاهده فیلم آموزشی بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

VIDEO

مقاله‌های مشابه

برای تجهیز خانه به دوربین مداربسته چه مواردی لازم هست؟

برای تجهیز خانه به دوربین مداربسته چه مواردی لازم هست؟

همانطور که می دانید امروزه دوربین مداربسته برای آپارتمانها و خانه های مسکونی امری ضروری شده است. بسیاری از مصرف کنندگان نمی دانند برای تجهیز محل خود به دوربین مداربسته نیاز به چه ادوات دوربین مداربسته یا پیش نیازهایی دارند. لذا بر آن شدیم تا این سوال را پاسخ دهیم....

بیشتر بخوانید
چرا برای آپارتمان نصب دوربین مداربسته ضروری است؟

چرا برای آپارتمان نصب دوربین مداربسته ضروری است؟

چرا دوربین مدار بسته در آپارتمانهای امروزی ایران ضروری می باشد. جدای از بحث مشکلات امنیتی و افزایش سرقت از منازل مسکونی این روزها، نصب دوربین مداربسته در آپارتمان می‌تواند دلایل و مزایای متعددی داشته باشد. در زیر به برخی از این دلایل اشاره می‌شود: افزایش امنیت:...

بیشتر بخوانید
چگونه امنیت خانه خود را افزایش بدهیم

چگونه امنیت خانه خود را افزایش بدهیم

فزایش امنیت منزل مسکونی از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌تواند از طریق روش‌های مختلفی انجام شود. در ادامه به برخی از این روش‌ها توسط پارسیس الکترونیک اشاره شده است. هچنین توصیه می شود در مقاله راههای سرقت از منازل مسکونی با شیوه های سرقت سارقین آشنا شوید.  1. استفاده...

بیشتر بخوانید
0 تا 100 جک پارکینگ هنگام خرید

0 تا 100 جک پارکینگ هنگام خرید

 در این مقاله قصد داریم 0 تا 100 جک پارکینگ را برای شما باز کنیم، و بتونید بهترین جک پارکینگ را برای پروژه خود انتخاب نمایید. انتخاب بهترین جک پارکینگ نیازمند در نظر گرفتن چندین فاکتور مهم است تا بتوانید یک گزینه مناسب و قابل اعتماد برای نیازهای خود پیدا کنید. در...

بیشتر بخوانید

شما هم به جمع ۱۰,۰۰۰ مشترک خبرنامه‌ پارسیس الکترونیک بپیونید

instagram-parsys

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *