سیستمهای کنترل تردد

راهبند ستونی یا بولارد چیست؟

راهبند ستونی یا بولارد چیست؟

یکی از مباحث روز دنیا تامین امنیت می باشد؛ بر هیچ کس پوشیده نیست راهبندهای ستونی و بولاردها نقش بسزایی در تامین امنیت محیطهای خاص دارا هستند و وظیفه خطیری را در جلوگیری از ورود خودروها به معبرها بر دوش می کشند.

راهبند ستونی یک ستون مستحکم فولادی می باشد که بصورت اتوماتیک و غیر دستی از زمین بالا آمده و از معبر ورودی در برابر تردد غیر مجاز محافظت می نماید.

فرق راهبند با بولارد

راهبندهای بازویی ساده با راهبندهای ستونی ( بولارد) متفاوت هستند. راهبندهای بازویی فقط نقش شماتیکی داشته و به افراد نشان می دهند که اجازه تردد از معبر را فقط با داشتن مجوز خواهند داشت. حال تکلیف با افرادی که  به هر دلیلی میخواهند وارد یک پارکینگ یا محوطه امنیتی بشوند چیست؟ وقتی شخصی بخواهد به هر طریقی وارد یک مجموعه  شود آیا راهبندها ازلحاظ امنیتی مناسب هستند؟ پاسخ خیر است. در واقع در هر نقطه ای که از لحاظ امنیتی مهم می باشد، اجازه استفاده از راهبندهای معمول داده نمی شود و بایستی از راهبندهای ستونی با بولارد استفاده نمود. راهبندهای ستونی می توانند بسته به قدرت نامی خود که در کاتالوگ بولارد قید شده است در برابر ضربه مقاومت کنند.

 

بولارد

 

راهبند ستونی چگونه کار می کند؟

راهبندهای ستونی به دو تیپ اصلی تقسیم بندی می شوند

راهبند ستونی هیدرولیک

راهبند ستونی الکترومکانیک

در راهبندهای هیدرولیک پمپ هیدرولیک وظیفه بالا آوردن ستون اصلی بولارد را بر عهده دارد و در راهبند ستونی الکترومکانیک بالا آمدن ستون، توسط یک موتور و گیربکس انجام خواهد شد. به عبارت دیگر کارکرد اصلی بولارد در بالا و پایین رفتن یک ستون فلزی مستحکم خلاصه می شود.

 

 

بولارد

نکات مهم در انتخاب بولارد یا راهبند ستونی

بولاردها یا راهبندهای ستونی را چگونه انتخاب کنیم؟ در کنار پارامترهایی مانند ظاهر بولارد، برند راهبند ستونی، ارتفاع ستون، کیفیت ساخت و . . .  انتخاب بولارد دارای دو پارامتر اساسی و اصلی برای انتخاب می باشد. در ادامه این دو پارامتر مهم تعریف می شود

Impact resistance مقاومت در برابر ضربه

این مقدار که بر اساس ژول می باشد مقدار ضربه ای را نشان می دهد که بولارد یا راهبند ستونی توانایی تحمل دارد و پس از وارد شدن این ضربه بولارد از کار نمی افتد و به کارکرد خود ادامه می دهد

 Breaking resistanceمقاومت شکست

این مقدار که بر اساس ژول می باشد مقدار ضربه ای را نشان می دهد که بولارد یا راهبند ستونی پس از وارد شدن این فشار یا ضربه از کار افتاده و دیگر توانایی کارکردن را نخواهد داشت، البته بایستی در نظر داشت این مقدار، میزان ژولی را نشان می دهد که راهبند حتی با خراب شدن نیز اجازه عبور از معبر را نخواهد داد.

 

راهبند ستونی

انواع راهبند ستونی

  • راهبند ستونی یا بولارد معمولی
  • راهبند ستونی یا بولارد ضد تروریست

 

راهبندهای ستونی دارای دو دسته بندی اصلی می باشند که راهبندهای دسته اول بیشتر برای محیطهای مسکونی، اداری و تجاری که از لحاظ امنیتی زیاد مهم نیستند استفاده می شوند و راهبندهای دسته دوم برای محیطهای نظامی و محیطهایی که از لحاظ امنیتی بسیار مهم می باشند مورد استفاده قرار می گیرند. بطور مثال در دسته راهبندهای ضد تررویست ، بولاردهایی هستند که توانایی برخورد با کامیونی به وزن 6.5 تن با سرعت 70 کیلومتر بر ساعت را دارا بوده و اجازه عبور از معبر را نخواهند داد. شایان ذکر است در دسته راهبندهای ضد تروریست اکثرا کمپانی های سازنده از بولاردها و راهبندهای ستونی هیدرولیک استفاده می کنند.

 

ارتباط با تجهیزات جانبی

کلیه راهبند های ستونی یا بولاردهای تولید شده توسط کمپانی های معتبر دنیا مانند BFT یا FAAC توانایی ارتباط با کلیه سیستمهای مدرن دنیا مانند BMS یا ACCESS CONTROL های پیشرفته مانند پلاک خوان، تشخیص چهره و. . .  را به کمک کنترل بردهای میکروپروسسوری خود خواهند داشت.

 

بر روی لینک زیر کلیک کنید تا نحوه کارکرد یک بولارد ستونی را تحت یک فیلم مشاهده کنید و در این فیلم چگونگی برخورد یک کامیون چندین تنی با بولارد را نیز مشاهده خواهید کرد.

 

video-download

 


اطلاعات تکميلي

  • canonical: https://parsysco.ir/مطالب-مفید/سیستمهای-کنترل-تردد/what-is-bollard

1 نظر

نظر دادن

درباره ما

parsys-electronic

 پارسیس الکترونیک در زمینه سیستمهای حفاظتی امنیتی، سیستمهای هوشمند ساختمان در حال فعالیت می باشد، همچنین با کسب نمایندگیهای رسمی از برندهای معتبر در زمینه دربهای اتوماتیک و دوربینهای مداربسته سهم بزرگی را از بازار این صنعت به خود اختصاص داده است    .

استخدام

parsys-electronic

پارسیس الکترونیک در جهت توسعه واحد فروش خود در فروشگاه مرکزی خود نیرو استخدام می نماید. مدیران فروش و کارشناسان فروشی که تجربه کاری در زمینه دوربین مداربسته، درب اتوماتیک و یا خانه هوشمند را دارا می باشند می توانند رزومه شغلی خود را به ایمیل [email protected] ارسال نمایند .

تماس با ما

فروشگاه مرکزی پارسیس الکترونیک

تهران، خیابان جمهوری، بزرگترین مرکز سیستمهای حفاظتی امنیتی خاورمیانه، پاساژ علاالدین دو 2
تلفــن : 66348335 (9821)
فکس : 66348344 (9821)
تلگرام : 9011504163 (98)