دوربینهای مداربسته

کابل فیبر نوری چیست؟

فیبر نوری را بیشتر بشناسیم. 

نوع دیگری از کابلها، کابل فیبر نوری است که برخلاف کابلهای گفته شده، برای حمل اطلاعات از رشته های مسی استفاده نمیکند. بلکه سیگنالهای اطلاعاتی بر روی امواج نوری سوار یا اصطلاحاً مدوله یا ماجوله شده و توسط رشته های نوری حمل میگردند. فیبر نوری دارای یک هسته شیشه ای استوانه ای شکل و بسیار نازک میباشد که توسط لایه ای به نام cladding محصور شده است. جهت انعطاف پذیری و بالا رفتن مقاوت هسته در برابر شکستن، جنس پوشش اطراف آن یا همان cladding به صورت ژله ایست که هسته در آن غوطه ور میشود که این پوشش باعث بازتاب امواج نوری به داخل هسته شده و تلفات سیگنالی را کاهش میدهد. دو نوع کابل فیبر نوری داریم که عبارتند از: single-mode fiber (SMF) و multimode fiber (MMF) که حالت سینگل فقط یک اشعه نوری را در خود عبور میدهد و برای مسافتهای طولانی کاربرد دارد. اما حالت مالتی چندین اشعه نوری را به طور همزمان در خود عبور داده که زاویه بازتاب هر اشعه با دیگری متفاوت است و برای مسافتهای کوتاه بکار میرود. از قابلیتهای این کابل میتوان به عدم نویز پذیری و ساپورت تعداد کثیری از کاربران و نیز استفاده در مسافتهای طولانی اشاره کرد. از معایب این کابل قیمت نسبتاً بالای آن است که برای شبکه های کوچک مقرون به صرفه نیست.
از مهمترین کانکتورهای فیبر نوری میتوان به اتصال دهنده های ST و SC اشاره نمود. کانکتورهای ST به سبک کانکتورهای BNC ساخته شده و کانکتورهای SC بخاطر سر مکعب - مستطیل شکل خود کمی به RJ-45 شباهت دارند.

فیبر نوری فقط برای انتقال تصاویر دوربین مداربسته نبوده بلکه برای شبکه های کامپیوتری – اینترنتی و سیستم های مخابراتی (تلفن) و…نیز راه اندازی و استفاده میگردد.
فیبر نوری از سه بخش تشكیل شده است :
هسته (Core) : برای عبور سیگنال ها
روكش (Cladding) که دور تا دور هسته را احاطه كرده و باعث برگشت نورمنعكس شده به هسته می گردد.
بافر رویه (Buffer Coating) که حفاظت فیبر در مقابل رطوبت و سایر موارد آسیب پذیر را بر عهده دارد .
فیبر های نوری در دو گروه عمده ارائه می گردند:
فیبرهای تك حالته (Single-Mode) . جهت ارسال یك سیگنال در هر فیبر استفاده می شود( نظیر : تلفن )
فیبرهای چندحالته (Multi-Mode) . به منظور ارسال چندین سیگنال در یك فیبر استفاده می شود( نظیر : شبكه های كامپیوتری)

نحوه انتقال نور از درون یک فیبر نوری
نور در حالت معمول در یک خط مستقیم منتشر می شود و برای تعویض جهت باید از یک جسم با قابلیت انعکاس مطلوب همچون آینه در مسیر و محل تغییر جهت استفاده کرد. نور دورن یک کابل نوری از میان مغزی آن عبور می کند، در این مسیر پوشش انعکاسی که سراسر طول فیبر و دور تا دور آن را در بر گرفته است ، همانند یک آینه عمل نموده و سبب پیدایش انعکاس نور در سراسر مسیر فیبر می شود، در نتیجه نور از مسیر منحرف نشده و تا انتهای طول کابل به راه خود ادامه خواهد داد.
یک فرستنده داده ها را تبدیل به کد میکند و یک گیرنده کد ها را رمز گشایی میکند و تبدیل به دیتا میکند .
 تقویت کننده نوری: به منظور تقویت و جبران افت سیگنال ناشی از فواصل دور، در مسافت های بالا تر از یک کیلومتر ، جریان سیگنال ها دورن فیبر دچار افت می شود و به منظور جبران این افت می بایست در چندین نقطه از مسیر از تقویت کننده های مخصوص استفاده شود که به نام تقویت کننده های لیزری نیز شهرت دارند.
فیبرهای نوری در مقایسه با سیم های مسی مزایای بسیاری دارد :
 ارزانتراست ، در حقیقت کیلومترها کابل نوری در نهایت از سیم های مسی ارزانتر تمام می شوند.
 باریکتر است ،قطر فیبرهای نوری بسیار باریکتر از سیم های مسی است.
 ظرفیت بالاتر انتقال را دارد ، به دلیل بالا بودن ظرفیت انتقال دیتا از طریق فیبر نوری نسبت به سیم مسی می توان حجم بیشتری از اطلاعات را به صورت همزمان از طریق آنها مبادله کرد.
همچنین میزان افت سیگنال در فیبر نوری بسیار کمتر از سیم های مسی است.
برخلاف سیگنال های الکتریکی در سیم های مسی، هیچ گونه تداخلی در سیگنال های فیبرهایی که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند ایجاد نخواهد شد و این به معنای عدم نویز در دوربین های مداربسته و مشاهده تصاویر با وضوح بیشتر است.
فیبرهای نوری جهت تبادل دیتا در حالت دیجیتال و استفاده در شبکه های رایانه ای بسیار مناسب هستند.
 در این فیبر ها خطر اشتعال به صفر میرسد ،چراکه هیچ نوع جریان الکتریسیته ای از دورن آنها عبور نمی کند.
 وزن سبک:وزن فیبرهای نوری در مقایسه با سیم های مسی بسیار کمتر است.
معایب فیبر نوری:
• برای شبكه‌های معمولی و كوچك بسیار پر هزینه است.
• برای نصب فیبرهای نوری و تجهیزات آن به افراد متخصص نیاز است. اما در نصب سیم‌های مسی تقریبا اكثر افرادی كه آشنایی كمی در این زمینه دارند می‌توانند آنها را نصب كنند.
• برای نصب فیبر‌های نوری دقت بسیار زیادی مورد نیاز است. حتی برای قطع كردن آن. زیرا در این صورت زاویه شكست نور تغییر می كند و روند انتقال داده ها دچار اختلال می شود.
• یكی از اصلی‌ترین اشكالات فیبر‌های نوری شكننده بودن فیبر داخل كابل است. در صورت خم كردن بیش از اندازه سیم، فیبر مورد نظر شكسته و دیگر آن كابل به در‌د نمی خورد. در صورتی كه سیم‌های مسی مقاومتر هستند .

جهت ایجاد یک ارتباط فیبر نوری غیر از کابل مابه قلام زیر نیاز داریم:
1- پچپنل فیبر نوری
پچپنل ، باکس رک مونت است که کابل فیبر نوری بعد از اینکه وارد رک شد غلاف دور کابل جدا شده و داخل پچپنل می شود .
2- کاست
در داخل اغلب پچپنل ها موجود است و برای جمع کردن تیکه اصافه کابل فیبر لخت شده استفاده می شود.
3- پیگتیل
کابلهای آماده ای هستند مه از یک سمت کانکتور فیبر در کارخانه وصل شده است و در داخل پچپنل به سر یکی از کابلهای لخت شده فیبر فیوژن می شود.
4- کریمپ
کریمپ حرارتی وسیله ای شبیه وارنیش است به صورت استوانه که بهد از فیوژن دور محل جوش خورده را می پوشاند تا به راحتی قطع نشود.

.


اطلاعات تکميلي

  • canonical: https://parsysco.ir/مطالب-مفید/دوربینهای-مداربسته/optical-fiber

نظر دادن

درباره ما

parsys-electronic

 پارسیس الکترونیک در زمینه سیستمهای حفاظتی امنیتی، سیستمهای هوشمند ساختمان در حال فعالیت می باشد، همچنین با کسب نمایندگیهای رسمی از برندهای معتبر در زمینه دربهای اتوماتیک و دوربینهای مداربسته سهم بزرگی را از بازار این صنعت به خود اختصاص داده است    .

استخدام

parsys-electronic

پارسیس الکترونیک در جهت توسعه واحد فروش خود در فروشگاه مرکزی خود نیرو استخدام می نماید. مدیران فروش و کارشناسان فروشی که تجربه کاری در زمینه دوربین مداربسته، درب اتوماتیک و یا خانه هوشمند را دارا می باشند می توانند رزومه شغلی خود را به ایمیل [email protected] ارسال نمایند .

تماس با ما

فروشگاه مرکزی پارسیس الکترونیک

تهران، خیابان جمهوری، بزرگترین مرکز سیستمهای حفاظتی امنیتی خاورمیانه، پاساژ علاالدین دو 2
تلفــن : 66348335 (9821)
فکس : 66348344 (9821)
تلگرام : 9011504163 (98)