دوربینهای مداربسته

پردازنده های مختلف دوربینهای مداربسته AHD

پردازنده تصویر یکی از مهترین بخش ها در تعیین کیفیت تصویر دوربین مداربسته می باشد. در دوربین های مداربسته AHD معمولا از ۳ نوع پردازنده استفاده می شود. هر کدام از این پردازنده ها خود شامل چند نوع چیپ تصویر متفاوت می باشند. 

به طور کلی دوربین های مداربسته AHD
موجود در بازار دارای پردازنده های زیر می باشند :


پردازنده OV یا OmniVision
پردازنده Aptina
پردازنده Sony

تمامی پردازنده های فوق از نوع چیپ تصویر CMOS می باشند که توسط شرکت های مختلف ساخته شده اند. در ادامه می خواهیم شما را با خصوصیات و ویژگی های هرکدام از این نوع پردازنده ها به صورت خلاصه آشنا سازیم.
به طور معمول دارای دو نوع چيپ به نام هاي ‏OVP‏7200 و ‏OVP‏921 مي باشند كه توانایی ايجاد كفيت تصوير 720‏P‏ يا 720 پيكسل را دارند. 720‏P‏ نمايانگر رزلوشن تصوير 1280‏x‏720 پيكسل را دارد. ‏اين نوع چيپ مايع كريستالي تشكيل شده است كه باعث ثبات تصوير مي گردد. اين نوع چيپ ها در دوربينهاي موبايل مورد استفاده قرار ميگيرد. از نظر هزينه، پايين بوده ولي طبق چيزي كه همه ما در ‏دوربين هاي مبايل خود شاهد آن بوديم، تصاوير بعد از مدتي ، كيفيت روز اول را نخواهد داشت. پس اگر به دنبال دوربين ارزان ولي دوام كاري پايين هستيد، اين نو دوربين خوب مي باشد. منو در اين ‏دوربينها سركاري بوده و هيچ تغييرات اساسي بر روي تصوير ايجاد نمي كند، بخصوص ‏DWDR‏ آن ، پس فريب اين نوع تبليغ را در اين نوع چيپ‌ها را نخوريد!!‏


مزایا:‏
‏- قیمت پايين
‏- كیفیت تصویر 1مگاپیكسل یا 720‏P
معایب:‏
‏- افت تصوير به مرور زمان
‏- عدم اعمال تغييرات با استفاده از منو دوربين


دارای دو نوع چيپ ‏AR‏0141 و ‏AR‏0130 می باشد. كه توانایی ايجاد كفيت تصوير 720‏P‏ و 960‏P‏ پيكسل را دارند.‏
‏720‏P‏ نمايانگر رزلوشن تصوير 1280‏x‏720 پيكسل را دارد. و 960‏P‏ توانایی ايجاد رزلوشن 1280‏x‏960 را دارد.‏
از نظر هزينه، كمی پايين بوده و نسبت به دوربين با چيپ ‏OV‏ خيلي بهتر مي باشد. افت تصوير در اين نوع مدلها كم مي باشد ولي رزلوشن تصوير بر حسب نوع چيپ ستي كه انتخاب مي شود مهم مي ‏باشد.‏
مثلا اگر شما از چيپ 0141 استفاده كنيد تصوير پايين تري نسبت به موقعي خواهيد داشت كه چيپ 0131 را استفاده نماييد. پس اگر به دنبال دوربين متوسط با دوام كاري متوسط كه البته نوع چيپ ‏تعيين كننده است، مي باشيد، اين نو دوربين خوب مي باشد. منو در اين دوربينها تا حدي تغييرات اساسي بر روي تصوير ايجاد مي كند.‏


مزایا:‏
‏- قیمت متوسط
‏- كیفیت تصویر 1 و 1.3 مگاپیكسل یا 720‏P/‎‏960‏P
معایب:‏
‏- افت تصوير در طولاني مدت


دارای چيپ ‏IMX‏238 و ‏IMX‏225 و چند نوع ديگر می باشد. كه توانایی ايجاد كفيت تصوير 1080‏P‏ و 960‏P‏ پيكسل را دارند. يعني 1.3 مگاپيكسل و 2مگاپيكسل.‏
‏1080‏P‏ نمايانگر رزلوشن تصوير 1920‏x‏1080 پيكسل را دارد و 2مگاپيكسل مي باشد
‏960‏P‏ توانایی ايجاد رزلوشن 1280‏x‏960 را دارد و 1.3مگاپيكسل مي باشد.‏
از نظر هزينه، كمی نسبت به چيپ ‏OV‏ و ‏Aptian‏ بالا مي باشد. ولي از هر نظر بهتر مي باشد.‏
تصوير از نظر وضوح در حد خوب بوده و قابل مقايسه مي باشد.‏
تمامي تنظيمات بر روي دوربين از طريق منو ، قابل احساس است.‏
حتي برخي از فروشندگان دوربين 1.3 مگاپيكسلي با چيپ ‏IMX‏238 را به اسم كيفيت 2 مگاپيكسلي ميفروشند كه اين مورد حتي در نمايشگاه قابل رويت بود.‏
اين نوع دوربينها حتي قابل رقابت با دوربين هاي ‏HDTVI‏ و ‏HDCVI‏ موجود در بازار مي باشد كه 1 مگاپيكسل مي باشند.‏


مزایا:‏
‏- قیمت پايين تر نسبت به رقباي خود در بازار ( ‏HDTVI‏ و ‏HDCVI‏ )

درحال حاضر تعداد بیشماری از محصولات AHD را در بازار می‌توان یافت که بجهت ناآشنایی کاربران و مشتریان عموما با برندهای جعلی و ساختگی و قیمت‌های بالا عرضه می‌شوند.
در واقع بجهت آشنایی بازار و حنی مشتریان با قیمت‌های محصولات رده بالاتر همانند HDCVI داهوا و TurboHD هایک‌ویژن، بسیاری از فروشندگان به عرضه دوربین‌های AHD روی آورده‌اند. چراکه می‌توان این محصولات را با قیمت‌های پایینتر تهیه و با برندهای ساختگی بنام کانادا، انگلستان، کره و تایوان، با قیمت‌های بالا بفروش رساند!

متاسفانه دوربین‌های AHD به مهمترین ابزار برای سودجویی از کاربران تبدیل شده‌اند، زیرا «تقریبا» هیچ برند معتبری در دنیا AHD تولید نمی‌کند.

این موضوع سبب شده تا تولیدات کمپانی‌های درجه ۲ و درجه ۳ چینی بنام برندهای اروپایی، کره‌ای و تایوانی به مشتریان عرضه شوند!

توصیه می‌کنیم از خرید محصولات AHD به عنوان تولیدشده یا تحت لیسانس کانادا، انگلستان، کره و تایوان بپرهیزید و به دنبال خرید «دوربین‌های باکیفیت» از تولیدات چینی باشید.(نصیحت پارسیس الکترونیک)

 

 

.


اطلاعات تکميلي

  • canonical: https://parsysco.ir/مطالب-مفید/دوربینهای-مداربسته/ahd-processor-cctv

نظر دادن

درباره ما

parsys-electronic

 پارسیس الکترونیک در زمینه سیستمهای حفاظتی امنیتی، سیستمهای هوشمند ساختمان در حال فعالیت می باشد، همچنین با کسب نمایندگیهای رسمی از برندهای معتبر در زمینه دربهای اتوماتیک و دوربینهای مداربسته سهم بزرگی را از بازار این صنعت به خود اختصاص داده است    .

استخدام

parsys-electronic

پارسیس الکترونیک در جهت توسعه واحد فروش خود در فروشگاه مرکزی خود نیرو استخدام می نماید. مدیران فروش و کارشناسان فروشی که تجربه کاری در زمینه دوربین مداربسته، درب اتوماتیک و یا خانه هوشمند را دارا می باشند می توانند رزومه شغلی خود را به ایمیل [email protected] ارسال نمایند .

تماس با ما

فروشگاه مرکزی پارسیس الکترونیک

تهران، خیابان جمهوری، بزرگترین مرکز سیستمهای حفاظتی امنیتی خاورمیانه، پاساژ علاالدین دو 2
تلفــن : 66348335 (9821)
فکس : 66348344 (9821)
تلگرام : 9011504163 (98)